Pasakas pieaugušajiem 2008

Spread the love

pasak1ns pasakdi pasakrez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASAKAS  PIEAUGUŠAJIEM
Aktieru un filmas stila proves pilnmetrāžas aktierfilmai

Rēzija Kalniņa, Vilis Daudziņš, Artūrs Skrastiņš, Ieva Aleksandrova, Kaspars Znotiņš u.c. Scenārija autore un režisore Ilona Brūvere. Operatori Andris Sarma, Aivars Kalniņš. Montāža Valdis Zeļonka. Mākslinieki Ieva Kauliņa, Kristians Brekte.
Nacionālais kino centrs, VKKF un MEDIA c 2008

Pasakas pieaugušajiem ir filma par tik dažādo vīriešu – sieviešu iekarotāju pasauli, kas aizgājusi pagājībā.. Mēs sižetā sekojam vienlaicīgi divu radošo personību – režisora un rakstnieka dzīves realitātēm. Filma par gribasspēku un par vēlēšanos – būt stipram, gudram un patikt sievietēm, ar fatāli saasāto, uz saviem ideāliem un uz pretējo dzimumu vērsto uztveri.. Filmas galvenie varoņi ir brāļi Kroderi. Viens no viņiem ir režisors, otrs rakstnieks. Abi jaunību pavada pirmskara Latvijā attīstot līdzvērtīgus vērtību kritērijus, bet katrs no viņiem sadzīvi veido citādāk, ieklausoties zemapziņas impulsos un sekojot savam individuālajam priekšstatam par vīrieša ideālu sabiedrībā.

Filmā iekļauts arī dokumentāls materiāls – teātra režisora Oļģerta Krodera komentāri par, sižetu un galveno varoņu izvēli, jo filmas prototips ir viņš pats un viņa brālēns Valdemārs.

VFR goda konsuls Pakistānā. Latviešu rakstnieks, kas bēgot no krievu okupācijas pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados emigrē uz Vāciju. Oļģertu turpretī izsūta uz Sibīriju un abi brāļi nekad vairs nesatiekas. Domas ir tās, kas saista viņus vienu ar otru un romantiskais priekšstats par savu dzimteni Latviju. Pasakas pieaugušajiem ir fragmenti, epizodes, kas attīstās paralēli divu cilvēku dzīvē un atklāj mums vairāk par lielo cilvēkpasakām, kuras tie paši stāsta par sevi, kā to spētu attīstīt naratīvs sižets. Paņēmiens raksturo gan neierobežotās kinematogrāfiskās interpretācijas manipulācijas iespējas, kā arī liek uzmanīgāk ieskatīties radošas personības sarežģītajā iekšējā pasē.

Pasakas pieaugušajiem – oda paaudzei, kas pārsteidz ar neiedomājamu vitalitāti.

Ir naivu cerību un romantisku sapņu pārņemta. Gan Valdemāra Krodera prototips, kas lielāko mūža daļu pavadījis Pakistāna kā VFR goda konsuls, gan režisors Oļģerts Kroders, kas filmā vēlreiz izdzīvo savu izsūtījumu uz Sibīriju nav pierasti interpretēti.. Šo radošo personību dzīves mozaīkā daudz iekšējas dramatisma, smalkas humora izjūtas un izmeklētas pašironijas.

Režisors Oļģerts Kroders savas dzimtas dzīves stāstu nosauc par Kroderu dzīves komēdiju. Filmā jūs varēsit atrast tikai tās fragmentus. Materiāls nepierāda dokumentālus notikumus, jeb konkrētu personību radniecību, bet gan sniedz ieskatu latviešu inteliģences netipiskā etalona domāšanā un uztverē. Šīs pasakas, piedāvājot tikai spilgtākās epizodes varoņu dzīvē un neveidojot lineāru, naratīvu sižetu, veidotas autorkino stilistikā, liekot dziļāk ieskatīties varoņu likteņos un reflektēt par vispārpieņemtām sakarībām un sakritībām tādā aizvien tik aizraujošā, vienkāršā un sarežģītā lietā kā dzīve.