Liktenslietas/ videomateriāli

Spread the love

Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas 2014 Liktens lietu muzejs apkopo 500 rīdzinieku priekšmetu un lietu liecības. Tā ir pašu rīdzinieku priekšmetu liecību ekspozīcija, kurā muzeju darbinieki un  vēsturnieki ir tikai viesi. Muzeja priekšmetu stāstu liecības vēsta par dzīves  un vēsturisko notikumu sakarībām. Izstāde ir viena no piecām Rīgas Eiropas kultūras galvaspilsētas  2014 izstāžu ciklā, kas bijušajā KGB namā- Stūra mājā, Brīvības un Stabu ielas stūrī, veltītas totalitārisma upuru piemiņai. Liktens lietu muzejs, izvietots nama ceturtajā stāvā, apkopo priekšmetus un lietas, kas ļoti personiski raksturo vēsturiskos notikumus, laiku un mūsu dzīvi sākot no pirmajām Latvijas brīvības cīņām līdz pat šodienai. Piecpadsmit  LLM ekspozīcijas telpās izvietotie priekšmeti atgādina Pirmā un Otrā pasaules kara notikumus, izsūtījumus, emigrāciju, padomju laiku  un šodienas dzīves norises, kas ekspozīcijā ieņem tikpat nozīmīgu  vietu kā pagātnes notikumi.

Ekspozīcijas galvenais mākslinieks ir Artis Rutks, tās autore ir režisore un žurnāliste Ilona Brūvere. Ar sev svarīgiem priekšmetiem, lietām, dokumentiem un fotogrāfijām Liktens lietu muzeja ekspozīcijā piedalās arī dzejniece Liāna Langa, aktieri Baiba Broka, Dita Lūriņa- Egliena, Mārtiņš Egliens, Ieva- Aleksandrova Eklone, Artis Robežnieks, Andris Bulis, Jānis Paukštello, Katrīna Pasternaka, Arnis Līcītis, dziedātājs Viktors Lapčenoks, komponists Jēkabs Nīmanis, režisori Pēteris Krilovs, Antra Cilinska un Dace Pūce, filmu māksliniece Ieva Romānova. Andris Freidenfelds, Baiba Sipeniece un Valters Krauze, žurnālisti Ingvilda Strautmane, Arno Jundze un Vidvuds Medenis, kinokritiķe Daira Āboliņa, rakstnieks Ēriks Hānbergs, mākslinieki Aivars Vilipsons,  Gļebs Panteļejevs, Olga Šilova, Juris Petraškēvičs, Māris Subačs, teologs Artis Burovs, arthitekte Zaiga Gaile un uzņēmējs Māris Gailis, Latvijas institūta direktore Karīna Pētersone. Muzejā izstādīti Latvijas hokeja izlases spēlētāju krekli, ar kuriem valsts vienība guvusi nozīmīgas uzvaras; Irbe, Indrašis, Tambijevs, Ņiživijs, Masaļskis, Laviņš un daudzi citi. Ekspozicija piedāvā personiskas priekšmetu liecības un dokumentus- Ēvalda Valtera divriteni, Aleksandra Čaka pēdējo vēstuli, Antas Klints saldumu šķīvi, tēlnieces Leas Davidovas Medenes Imanta Ziedoņa portretu  un citus unikālus eksponātus.

Ar nama pirmo stāvu un tā vēsturi, kur padomju laikā tika izvietoti citādi  domājošo un  politieslodzīto karceri, iepazīstina Okupācijas muzejs. Liktens lietu muzeja ekspozīcijas veido tiltu no nāves un iznīcības uz dzīvību, saka muzeja veidotāji.

Filmu studija K I N O L  A T S izveidojusi piecus 30 minūšu garus dokumentālus materiālus, kas fiksē 50 no 500 LLM stāstiem paliekošos videomateriālos.

LLMinfo2jaunallmskice3

TELPAekrans

 

 

 

 

IevaRomanovaRadio_Daugava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

auskarsIMG_5816