Tapieris

Spread the love

 

90 min.
scenārija autore un režisore Ilona Brūvere
Producents filmu studija KINOLATS

Tapieris ir filma par Oskaru Stroku- krogus muzikantu, tirgotāju uzņēmēju, avantūristu, mīlētāju, tapieri un Tango karali. Stroks-neiepazītais misters X, klubos un restorānos visā Eiropā kā aizvien skan Stroka tango melodijas, neatpazīstot tā autoru. TAPIERIS ir stāsts par cilvēku, kas cīnās par savu dzīvi, par sevi un savu mūzikas uztveri laikā, kad pasaulē valda lielās depresijas laiks – pirmā ekonomiskā krīze.

Tie nav tikai Stroka tango ritmi, kas liek atcerēties komponistu. Ekonomiskā krīze Latvijā šodienas eksistencei piedāvā līdzīgus spēles noteikumus un tapieris ar savu neveiksmīgo uzņēmējdarbību, mūžīgajiem parādiem un nenogurdināmajiem centieniem ar to visu tikt galā, jau kļūst par mūsdienu prototipu. Ar sapni par atzīta mūziķa karjeru, nerimtīgajām mīlestības alkām un visām ar to saistītajām nepatikšanām, kas distancētam vērotājam šķiet komiskas. Un vēl tapieris paliek atmiņā ar savu nenogurdināmo cerību, kas deg un nesadeg, kā kādā galda dziesmā, kas dziedama no paaudze paaudzē, mainot tik vien kā spēles dalībniekus. Stroka cerība klusi gruzd arī padomju krogus muzikantā, atstājot aiz sevis noslēpumu apvītu un izmisuma pilnu dzīvi, lai tā kļūtu par leģendu.

Leģenda par Tango karali sākas pirms gadu simta kādā provinces kinoteātrī pie klavierēm ekrāna priekšā, kad Stroks nemaz nenojauš, kas notiks pēc tam. Viņu apbur mēmā kino kustīgās bildes un viņš – tapieris, stāsta par to savā, mūzikas valodā.

Filma izseko Oskara Stroka veiksmēm un neveiksmēm balstoties uz aculiecinieku stāstiem, kino un valsts arhīva dokumentiem. Komponista radošajā biogrāfijā ir vairāk kā 300 skaņdarbu.

Filma ir stāsts par mūziķi, kura tango skan Berlīnē, Hamburgā, Parīzē, Madridē, Pekinā, Budapeštā, Romā, Vīnē un Rīgā.

Filmā izmantota Kārļa Lāča mūzika un nepazīstamu autoru muzikālie darbi, kas sarakstīti pagājušā gadsimta divdesmitajos, trīsdesmitajos gados.