Brīvības pieminekļa autora dzīve un darbs filmā

Spread the love

Ievainotais jātnieks_Kārlis Zāle

 

Jūnijā, Nacionalā Kinocentra Latvijas simtgades programmā, uzsākts intensīvs darbs pie dokumentālās spēlfilmas IEVAINOTAIS JĀTNIEKS uzņemšanas. Filma stāsta par Brīvības pieminekļa autoru, tēlnieku Kārli Zāli un pieminekļa celtniecību. Divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos tēlnieks iemūžinājis savu Latvijas valsts vīziju un nemirstību. Valsts simtgadi 2018. gadā svinēsim kopā ar Brāļu kapu un Brīvības pieminekļa autora 130 dzimšanas dienu.

Kārlis Zāle ar viņam raksturīgo monumentālo tvērienu dzīvi redz lielās, spēcīgās līnijās, tāpat kā tēlniecību, kas prasa daudz vitāla spēka un uzdrīkstēšanās. Pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma filma IEVAINOTAIS JĀTNIEKS balstās uz dokumentāliem Kārļa Zāles dzīves faktiem un Brīvības pieminekļa celtniecības dokumentāciju, sniedzot ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, iepazīstinot ar tā laika ideāliem, kā arī kultūras un mākslas fenomenu. Īpaša uzmanība scenārijā veltīta tēlnieka personībai, kuru filmā atveido Valmieras teātra aktieris Imants Strads, pārējās lomās – Dārta Daneviča, Ģirts Liuziniks, Mārtiņš Brūveris, Dainis Gaidelis, Kaspars Dumburs u.c. Producents filmu studija KINOLATS sadarbībā ar mediju darbnīcu Kants komunikācijas.

Filmā izmantoti ne tikai kinoarhīva kadri un iestudētie materiāli, bet arī šodien filmēti dokumenti, kas reflektē Brīvības tēmu. To ietvarā 13. jūnijā piecos no rītā tēlnieki pulcēsies pie Brīvības pieminekļa, lai pieminekļa pakājē izkaltu akmenī Kārļa Zāles vārdu. Galvenās filmēšanas vietas ir akmeņkaltuve Gaujas ielā, tēlnieku darbnīcas Satekles un Astras ielā, kā arī Depkina muiža, kur tiks uzņemti Zāles dārza un nama iekšskati. Filmas konsultante ir mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.

Scenārija autorei un režisorei Ilonai Brūverei tā jau ir piektā pilnmetrāžas dokumentālā spēlfilma, kas sintezēs patiesus dokumentālus notikumus ar iestudētiem kinoarhīva kadriem, sniedzot ieskatu dzīvo bilžu vīzijās par notikušu un nenotikušu dzīvi. Brūvere ir šī žanra aizsācēja Latvijā. Režisore režijā saņēmusi Nacionālā kino balvu Lielais Kristaps, filmas operatores Elīnas Bandēnas kontā jau ir divas tādas balvas. Tandēma pēdējās filmas Versija Vera un Tapieris LIELĀ KRISTAPA konkursu skates ieguvušas 5 profesionālās nominācijas, 2014.gadā balvu saņēmusi arī filmas grima māksliniece Baiba Grīna.

zale2

Filmas uzņemšana notiks  Latvijā, Vācijā un Itālijā, mākslinieks ir Artis Rutks. Montāžu režisore plāno nākamgad, muzikālo partitūru uzticot komponistam Ērikam Ešenvaldam.

Brūvere savas filmas veido kā filozofiskas pārdomu esejas, nepaķļaujoties plakatīvai konjunktūrai, tādēļ IEVAINOTAIS JĀTNIEKS solās būt īpašs notikums Nacionālā Kinocentra filmu klāstā, kas veltīts Latvijas valsts simtgadei un programmas ietvaros pirmizrādi piedzīvos valsts un tēlnieka Ķārļa Zāles jubilejas gadā.

Materiālu sagatavoja Matīss Rutks.

Foto Jānis Tauniņš.